Fundacja Wspierania Mowy i Komunikacji HALO prowadziła od czerwca 2017 roku Projekt pod nazwą "Od rodziny do społeczności rodzin – jak wspólnie pokonywać problemy komunikacyjne". Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Uczestnikami projektu były rodziny z dziećmi z problemami komunikacyjnymi, między innymi z jąkaniem, autyzmem, mutyzmem wybiórczym, nieśmiałością, ADHD, ADD….
Wyzwaniem tych rodzin jest funkcjonowanie na co dzień, a ich potencjałem jest determinacja i codzienne dbanie o przyszłość dziecka, o budowanie samooceny oraz sprawności komunikacyjnej dziecka.
Na naszych kilkumiesięcznych spotkaniach wychodziliśmy od problemów, aby uczynić z nich zasoby, najpierw nasze zasoby, by w końcu zobaczyć wyraźnie zasoby naszych dzieci. Praca z tymi niesamowitymi możliwościami uświadomiła wszystkim, że dzieci mają swój porządek świata, który warto przyjąć i uszanować. Bo każdy z nas jest inny. Jesteśmy jednością, idziemy do świata, ale jesteśmy przede wszystkim indywidualnością, o innych potrzebach, czasem zupełnie odmiennych niż pozostali by sobie tego życzyli.
Niezwykle wartościowe dla nas było zauważenie, że budowanie odpowiedzialności i samodzielności w naszych dzieciach, to przede wszystkim budowanie samodzielności i odpowiedzialności w nas samych.
Zadaliśmy sobie również pytanie – Ok, ale do czego właściwie wychowujemy nasze dzieci? I ten temat okazał się kluczowy! I nie tylko kluczowy dla Rodziców, ale kluczowy dla całego naszego Projektu.
Pragnieniem rodziców było przede wszystkim, aby ich dzieci się usamodzielniły, żeby radziły sobie w życiu, były mądre, dobre i szczęśliwe. Rodzice zdradzili nam, że chcieliby zobaczyć świat oczami swoich dzieci…
Co nas wszystkich wzruszyło? Kiedy Rodzice wspólnie stwierdzili, że najważniejsze dla nich jest wychowanie dzieci dla świata. To było również założeniem całego projektu. Przyjęcie zasady, że nikt z nas nie istnieje tylko dla siebie, że nie jesteśmy rodziną wyciętą z obrazka, ale tworzymy sieć Rodzin i dlatego tak ważne jest, abyśmy naszymi doświadczeniami podzielili się z innymi Rodzinami, które być może mają takie same lub podobne, pytania, przemyślenia i problemy?
Dlatego powstał folder. Od Rodzin dla Rodzin. Znajdziecie w nim Państwo słowo od Rodziców, przepiękne obrazki, na których Dzieci przedstawiły swoich bliskich, a także informacje od psychologa, logopedy i specjalistów – jak mogę pomóc mojemu dziecku.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za Waszą aktywność, za cały Projekt. Rodzicom – nie tylko za to, że chciało Wam się przyjeżdżać na zajęcia przez tyle miesięcy, ale za Waszą aktywność, otwartość, niesamowitą chęć zrozumienia siebie, swoich dzieci oraz inne rodziny, za zaufanie, Wasze historie… długo by wymieniać. Dzieciom dziękujemy za uśmiech, spontaniczność, integrację, olbrzymią ciekawość, pytania i odpowiedzi. Terapeutom dziękuję za zaangażowanie i wsparcie, za Serce, które daliście wszystkim – dorosłym, dzieciom oraz innym terapeutom.
Dzięki tym działaniom, tej pięknej Wymianie powstała Sieć, która połączyła nas wszystkich, a przekazując nasze doświadczenia dalej, połączy jeszcze wielu.
Do zobaczenia!
Wpis z 30 lipca 2017:
"Od rodziny do społeczności rodzin – jak wspólnie pokonywać problemy komunikacyjne"
Jesteśmy bardzo dumni, bo nasz projekt został wybrany z wielu, by zostać opisanym i zaprezentowanym w publikacji dotyczącej dobrych praktyk w realizacji projektów na rzecz wsparcia rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa.
List rekomendacyjny umieszczamy poniżej (z prawdziwą dumą :))
Szanowni Państwo,
****
Fundacja Wspierania Mowy i Komunikacji HALO od 01.06.2017 do 31.10.2017 prowadzi projekt pod nazwą: "Od rodziny do społeczności rodzin – jak wspólnie pokonywać problemy komunikacyjne". Projekt jest realizowany w ramach programu "Centrum dla Rodziny", realizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Zachodni/Stowarzyszenie Dorośli – Dzieciom i dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Uczestnikami projektu są rodziny z dziećmi z problemami komunikacyjnymi, takim jak: jąkanie, autyzm, mutyzm, afazja, chorobliwa nieśmiałość, ADHD.
Rodzice wspólnie tworzą materiały informacyjne w postaci broszury informacyjnej dla innych rodzin, ilustrowanej pracami swoich dzieci, które to materiały zostaną rozdane podczas wydarzenia zorganizowanego w ostatnim tygodniu października. W ramach projektu prowadzone są równolegle dwie grupy wsparcia – dla rodziców oraz dla ich dzieci.
Dla dzieci zorganizowane są zajęcia teatralno-ruchome, logarytmiczne, plastyczne, relaksacyjne i integracyjne. Dzieci nabywają nowych umiejętności komunikacyjnych, dzięki czemu ich codzienne funkcjonowanie poprawia się, nawiązują się serdeczne relacje.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.