Małe Dziecko z jąkaniem – TERAPIA ON-LINE

 

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jąkanie często jest zjawiskiem, którego dziecko nie jest świadome. Dostrzega jednak pewne trudności w wypowiadaniu się, co może powodować frustrację, niepewność, wycofywanie się z mówienia. Jest to zaburzenie, które powoduje duży niepokój rodziców i najbliższego otoczenia. Krótkie i regularne spotkania online z dzieckiem w bezpiecznej domowej przestrzeni oraz w obecności rodziców, pozwalają naturalnie podejść do ćwiczeń w formie zabawy, na zachowanie komfortu zarówno dziecka, jak i rodziców. Niezwykle ważnym jest, żeby rodzice mogli porozmawiać z terapeutą i otrzymać wskazówki, dotyczące własnego zachowania wobec jąkającego się dziecka, jak i formy ćwiczeń.

Wiek dziecka oraz jego umiejętności związane z czytaniem, zwykle przesądzają o formie prowadzonego cyklu terapeutycznego. 

To ważne, aby jak najszybciej rozpocząć pracę z małym dzieckiem! Nie czekaj, aż samo przejdzie, nie słuchaj, kiedy inni mówią, że na pewno z tego wyrośnie. 

Terapia dzieci najmłodszych (3-4 lata) przebiega w formie spotkań terapeutycznych, podczas których terapeuta obserwuje dziecko bawiące się z rodzicami oraz to, jak mówi i na ich podstawie stawia diagnozę. Tak wygląda pierwsze spotkanie, które z reguły trwa ok. 1,5 godziny i jest nagrywane w celu dalszej analizy.

Kolejne spotkania – diagnostyczno-terapeutyczne oraz terapeutyczne trwają ok. 45 minut. Ważne jest, aby w miarę możliwości, jak najczęściej, na terapii byli oboje rodziców. Spotkania rozłożone są w czasie, w zależności od potrzeb konkretnej rodziny.

Terapia jest bezpośrednio dostosowana do dzieci najmłodszych – prowadzone w formie zabaw ćwiczenia oddechowe z zabawkami, bajki relaksacyjne, stały kontakt z rodzicem w zabawie, nowe sposoby bawienia się z dzieckiem tak, żeby okazać mu zwiększoną akceptację oraz wsparcie w trakcie jego trudności z jąkaniem.

Rodzice otrzymują wskazówki jak postępować z maluchem oraz listę publikacji do wykupienia, które wesprą terapię. Dzięki terapii zostają wyposażeni w zestaw pomysłów na ćwiczenia z dzieckiem.

 

TERAPIA MAŁEGO DZIECKA JEST MOŻLIWA!